Kto może korzystać z funduszy europejskich?

Kto może korzystać z funduszy europejskich?
gps.mapy-navi.com.pl

Bardzo często mówi się, że Polacy mają ogromną tendencję do narzekania. Najpierw zaczynamy marudzić, że coś jest nieprzemyślane, niepotrzebne i bezsensowne. Niestety, większość z nas wykazuje tego typu podejście w odniesieniu do funduszy unijnych. Z doniesień medialnych możemy wnioskować, że korzystają z nich przede wszystkim rolnicy. Tymczasem warto dowiedzieć się, kto rzeczywiście może skorzystać z funduszy europejskich. Odpowiedź „każdy” brzmi wyjątkowo banalnie, ale w tym przypadku jest bardzo bliska prawdy.

Fundusze unijne realizowane są na tak wielu polach i poziomach, że niemal każdy zainteresowany znajdzie wśród nich coś dla siebie. O wsparcie mogą starać się przedsiębiorcy lub osoby reprezentujące podmioty posiadające osobowość prawną. Z dofinansowań mogą więc korzystać także samorządy, fundacje oraz stowarzyszenia. Często uznaje się, że złożenie wniosku o wsparcie stanowi bardzo skomplikowaną procedurę. To nieprawda. W rzeczywistości bardziej wymagająca jest realizacja własnych projektów.

Uczestnictwo w tych projektach, które już realizowane są przez innych, nie wymagają ani szczególnego wysiłku, ani przechodzenia przez niekończące się, biurokratyczne procedury.