Noszenie butów jest konieczne, ale zawsze musi odbywać się z głową. Nie jest bowiem obojętne, co się znajdzie na naszych stopach. Zależy od tego nasza wygoda i ogólny komfort, ale czasami również zdrowie.
Zbyt lekkie buty noszone w chłodny zimowy dzień sprawią, że ciepło z naszego organizmu będzie szybko uciekać właśnie przez stopy, a wychłodzenie może skutkować chorobą. Nie mówiąc o tym, że w siarczysty mróz może się nam przydarzyć nawet odmrożenie, a to może już za sobą pociągać realne zdrowotne konsekwencje. Rozwiązaniem jest staranne dobieranie obuwia pod kątem pór roku, a to z kolei oznacza, że musimy mieć w zanadrzu przynajmniej kilka par.
Kobiety mają ich zwykle znacznie więcej, panom łatwiej ograniczyć swoje pragnienia w tym zakresie. Faktem jest, że od konstrukcji butów zależy to, czy sprawdzą się optymalnie w dany czas. Letnie buty muszą być lżejsze i przewiewne, aby rekompensować upały.
W takim układzie sandały, japonki czy mokasyny będą odpowiednią opcją. Ważne też, aby buty takie maksymalizowały wygodę i nie stwarzały ryzyka otarć. Jesień jest trudnym czasem dla butów, ponieważ mogą im zaszkodzić intensywne opady deszczu.
Dlatego warto wtedy nosić nieco droższe, solidniejsze buty i równocześnie pamiętać o ich systematycznej impregnacji za pomocą tłuszczu do skór lub innego specyfiku. Na temat optymalnych zasad pielęgnacji oraz impregnowania obuwia jeszcze napiszemy. Zimą także warto pamiętać o ochronie obuwia przed szkodliwymi czynnikami, ale przede wszystkim wracamy do kwestii odpowiedniego ocieplenia wnętrza butów.