Rzeczywiste lokalizatory kontra oszustwa

Rzeczywiste lokalizatory kontra oszustwa

Pokusa śledzenia i ustalania czyjejś lokalizacji w sposób zdalny jest silna, co w dużym stopniu napędza rynek rozwiązań GPS. Zarówno tych amatorskich do zastosowań prywatnych, jak i profesjonalnych. Motywy związane z tą pokusą są naprawdę różne i trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze będą uczciwe.

Nie zawsze są uczciwi również ci, którzy oferują usługi lokalizacyjne. Część z nich dla laików może się wydawać dobrym rozwiązaniem, jednak u osób nieco lepiej zorientowanych od razu nasuwa pytania. Dobry lokalizator GPS będzie działał i to jest pewne.

Pytanie tylko, do jakiego systemu informatycznego zostanie podpięty, a więc czy będziemy mieli dostęp do danych w trybie ciągłym w oparciu o łączność internetową, czy też będziemy musieli zajrzeć do pamięci urządzenia. Rozwiązania są różne. Natomiast usługi lokalizacyjne związane chociażby z ustalaniem czyjegoś miejsca pobytu w oparciu o numer telefonu należy włożyć między bajki.

Technicznie jest to w zasadzie niewykonalne, a strony internetowe oferujące taką funkcję są oszustwami. Warto zwrócić uwagę na to, że serwisy tego typu nigdy nie dają nam informacji bezpłatnie. By uzyskać dostęp do rzekomych danych o lokalizacji musimy zwykle uiścić opłatę albo w formie przelewu online, albo wiadomości SMS.

W zamian otrzymamy dane nic nie warte, generowane losowo, względnie bazujące na lokalizacji adresu IP naszego komputera! Mechanizm oszustwa jest więc stosunkowo prosty, co nie zmienia faktu, że wiele osób daje się nabrać. Pamiętajmy jednak, że wiarygodne informacje tego rodzaju daje tylko lokalizator GPS.