Francuscy wikingowie?
Po licznych sukcesach w walkach z tubylcami, skandynawscy wojownicy zaczynali proces osiedlania podbitych terenów. Taka sytuacja miała miejsce po zajęciu terenów północnej Francji, a konkretnie półwyspu Cotentin, znajdującego się nad kanałem La Manche. Wikingowie po szeregu wygranych walk o ziemie zajmowane przez franków stworzyli tam własne, w pełni autonomiczne osady, które później przekształciły się w księstwo Normandii.
Osiedlający ziemie Normandii wikingowie przez ponad 300 lat panowali nad terenami, a przejęcie przez nich języka francuskiego wcale nie sprawiło, że stali się poddanymi króla Francji. Dopiero w XI wieku państwo Normandii zostało księstwem lennym francuskiego króla. Ważnym wydarzeniem, dość specyficznym, rozpatrując nieugiętość i brutalność wikińskich wojowników był fakt, że w 919 roku przyjęli chrześcijaństwo.
Czyn ten świadczy o ich coraz większym zakorzenieniu i chęci utworzenia państwa, które konkurować mogłoby z europejskimi potęgami również w sensie politycznym.
Polecane artykuły
Migrujemy na wakacje!
Poważne brzmienie słowa „migracja” w oczywisty sposób sprawia, że wywołuje ono skojarzenie z wyjątkowo istotnymi wydarzeniami i kwestiami. Tymczasem nie należy zapominać, że migracje to wszystkie wędrówki ludności, niezależnie od tego, jaki jest ich czas czy też cel. Chociaż takie sformułowanie nie
Co wpływa na migrację?
Mogłoby się wydawać, że powody, które wpływają na powstawanie wędrówek ludności są często dość konkretne. Każdy indywidualnie podejmuje decyzje o przemieszczaniu się, kierowany własnymi, mniej lub bardziej logicznymi pobudkami. Tymczasem warto wiedzieć, że specjaliści dzielą czynniki wpływające na