Kim jest konsument?
W polskim prawodawstwie za konsumenta uważamy osobę fizyczną, która dokonuje czynności prawnych niezwiązanych bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową z przedsiębiorcą. Definicja konsumenta znajduje się oczywiście w Kodeksie cywilnym (najnowsza definicja pochodzi z 25 grudnia 2014 roku).
Zazwyczaj uważa się, że to konsument jest „słabszą” stroną obrotu gospodarczego/rynku, dlatego też to właśnie jego interesy są szerzej chronione niż profesjonalisty, którym jest przedsiębiorca. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie osoby fizyczne są konsumentem.
Dlaczego? Już spieszymy z odpowiedzią! Otóż konsument dokonuje czynności prawnych. Przez czynność prawną rozumiemy jakiś stan faktyczny, który zawiera chociaż jedno oświadczenie woli, które wywołuje jakiś skutek prawny (nawiązanie/zmiana/ustanie stosunku prawnego).
Skutkiem prawnym jest, na przykład każdorazowe zawieranie umowy sprzedaży. Ważne jest, aby czynność dokonywana przez osobę fizyczną nie była bezpośrednio związana z prowadzoną przez tę osobę działalnością zawodową lub gospodarczą – oczywiście zdarzają się wyjątki, że przedsiębiorcę można potraktować jako konsumenta, ale nie zdarza się to zbyt często.
Polecane artykuły
Migrujemy na wakacje!
Poważne brzmienie słowa „migracja” w oczywisty sposób sprawia, że wywołuje ono skojarzenie z wyjątkowo istotnymi wydarzeniami i kwestiami. Tymczasem nie należy zapominać, że migracje to wszystkie wędrówki ludności, niezależnie od tego, jaki jest ich czas czy też cel. Chociaż takie sformułowanie nie
Co wpływa na migrację?
Mogłoby się wydawać, że powody, które wpływają na powstawanie wędrówek ludności są często dość konkretne. Każdy indywidualnie podejmuje decyzje o przemieszczaniu się, kierowany własnymi, mniej lub bardziej logicznymi pobudkami. Tymczasem warto wiedzieć, że specjaliści dzielą czynniki wpływające na