Złożoność relacji międzyludzkich
Każdy człowiek jest niepowtarzalną indywidualnością. Niby truizm, ale nader często zdarza się nam o tym zapominać. Wzajemny brak szacunku i zrozumienia wobec swoich przekonań i zachowań może być szczególnie widoczny, gdy przebywamy za granicą.
Kłopot tego rodzaju może mieć Europejczyk, który zjawia się w Japonii, ale również Arab, który odwiedza Polskę. Nasze zachowania są determinowane dwoma podstawowymi czynnikami. Po pierwsze wychowaniem, a więc procesem socjalizacji i wzorcami przejętymi bezpośrednio od rodziców, dziadków oraz osób najbliższych.
Po drugie bardzo duże znaczenie ma otoczenie kulturowe, a więc kraj, w którym się wychowaliśmy. To jasne, że w każdym społeczeństwie zwyczaje są nieco inne i nie ma w tym zasadniczo nic złego ani dziwnego. Wiąże się to zazwyczaj z kręgiem kulturowym do jakiego przynależy dany kraj.
Inaczej podchodzi się do życia w Azji, inaczej w Europie, a jeszcze inaczej w Ameryce. Co zatem powinniśmy robić, by nikogo nie urazić? Poszukamy odpowiedzi na to pytanie.
Polecane artykuły
Migrujemy na wakacje!
Poważne brzmienie słowa „migracja” w oczywisty sposób sprawia, że wywołuje ono skojarzenie z wyjątkowo istotnymi wydarzeniami i kwestiami. Tymczasem nie należy zapominać, że migracje to wszystkie wędrówki ludności, niezależnie od tego, jaki jest ich czas czy też cel. Chociaż takie sformułowanie nie
Co wpływa na migrację?
Mogłoby się wydawać, że powody, które wpływają na powstawanie wędrówek ludności są często dość konkretne. Każdy indywidualnie podejmuje decyzje o przemieszczaniu się, kierowany własnymi, mniej lub bardziej logicznymi pobudkami. Tymczasem warto wiedzieć, że specjaliści dzielą czynniki wpływające na