Giełda – co to jest?

Giełda – co to jest?
www.comid.pl

„Giełda” – z pewnością słyszałeś to słowo setki razy. Kojarzy ci się z finansami, a nawet lepiej – obracaniem dużymi pieniędzmi. Wiesz, że można na niej zagrać, ale nie masz pojęcia, co to tak naprawdę znaczy? Może okazać się, że w ogóle nie znasz znaczenia tego dość powszechnie używanego terminu.

Nie martw się, takich osób jak ty jest znacznie więcej. Tymczasem giełda to nic innego jak… spotkanie handlowe, które zostaje zorganizowane w ustalonym miejscu i czasie. Jej tajemnicza nazwa pochodzi do niemieckiego „die Gilde”, oznaczającego po prostu zebranie, stowarzyszenie.

W późniejszych latach to określenie używane było także dla opisania cechu rzemieślniczego. Podejmowanie różnorakich działań na giełdzie nie jest tak proste, jak mogłoby się pozornie wydawać. Wszelkie transakcje muszą być zawierane zgodnie ze ściśle określonym regulaminem.

Zobacz nową kolekcję new look polska 2015 Booklet to drukarnia naklejek i etykiet samoprzylepnych

Opisuje on wszystko, co jest istotne w związku z funkcjonowaniem giełdy. W nim zawarty jest rodzaj i sposób podejmowania przedsięwzięć handlowych, zakres działań giełdowych, a także miejsce i czas trwania sesji. To w regulaminie możemy szukać także informacji o sposobie ustalania i ogłaszania kursów giełdowych.